Dandie Dinmont Terrier – dumny terrier w ciele jamnika

Dandie Dinmont Terrier to pies jedyny w swoim rodzaju. Choć należy do znanych z predyspozycji do łowiectwa terierów, swoim wyglądem nie przypomina typowego przedstawiciela grupy. Opanowany i inteligentny Dandie, przyciąga wzrok dzięki swojej charakterystycznej głowie i wydłużonemu ciału osadzonemu na krótkich łapkach. Niestety ten wyjątkowy pies coraz rzadziej spotykany jest nawet w swojej ojczyźnie i od kilku lat uznaje się go za zagrożonego wyginięciem.

Charakterystyka

Aktywność

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Kontakt z dziećmi

Chęć do zabawy

 

Dandie Dinmont Terrier – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: małej wielkości pies
  • Wysokość w kłębie: 20-28 cm
  • Waga: zarówno samiec jak i samica 8 -11 kg, preferuje się psy lżejsze
  • Umaszczenie: musztardowe lub pieprzowe
  • Długość życia: 12-15 lat

Dandie Dinmont Terrier – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Klasyfikacja FCI: grupa 3 (Teriery), sekcja 2 (Teriery małe), numer wzorca 168. Nie podlega próbom pracy.
  • Użytkowanie: rasa przystosowana do wypłaszania z nor takich zwierząt jak borsuki, lisy czy wydry, lecz w dzisiejszych czasach pełnią głównie rolę psów towarzyszących, nadają się również do dogoterapii.
  • Ogólne wrażenie: mały pies, o charakterystycznej głowie z jedwabistym obrostem i dużymi oczami. Posiada długi tułów osadzony nisko na krótkich kończynach.
  • Głowa duża, bardzo mocno umięśniona, o silnej konstrukcji. Mózgoczaszka szeroka, zwężająca się w kierunku oczu. Czoło ma wyraźnie zaokrąglony zarys. Kufa o długości ⅗ mózgoczaszki. Głowa posiada charakterystyczny jedwabisty obrost. Mocne zęby i wyjątkowo duże kły. Zgryz nożycowy.
  • Oczy o ciemnoorzechowej barwie, duże, okrągłe, nie wyłupiaste.
  • Uszy osadzone w tylnej części głowy, opadające. Szerokie u podstawy, zwężają się w kierunku końca. Ich barwa zależna jest od reszty umaszczenia. W przypadku psów o maści pieprzowej, uszy pokryte są ciemnym, niemal czarnym włosiem. Tymczasem psy o umaszczeniu musztardowym, uszy mają także musztardowe jedynie o kilka tonów ciemniejsze niż pozostała część tułowia. Co ciekawe zarówno u jednej jak i drugiej odmiany pojawia się (często dopiero w wieku około dwóch lat) na wysokości połowy ucha pasmo jaśniejszej sierści, które sięga aż do jego czubka.
  • Szyja bardzo muskularna, harmonijnie wtapiająca się w łopatki.
  • Grzbiet dość niski, z lekkim zaokrągleniem w okolicy lędźwiowej. Klatka piersiowa schodzi nisko między kończyny przednie.
  • Ogon krótki, gruby u nasady, zwężający się ku końcowy. Nie wygięty, ma łukowaty kształt przypominający szablę.
  • Kończyny przednie dobrze rozstawione, między nimi znajduje się nisko umiejscowiona klatka piersiowa. Kończyny tylne nieco dłuższe od przednich.
  • Okrywa włosowa w przypadku tej rasy ma duże znaczenie. Podszerstek jest włóknisty i miękki, natomiast sierść okrywowa jest chropowata i twardsza. Włos powinien być krzaczasty, zamiast opadać wzdłuż grzbietu, bez tworzenia się przedziałka.
  • Umaszczenie występuje w dwóch wariantach – pieprzowym lub musztardowym;
    • pieprzowe – może mieć odcień od srebrzystego czy jasnoszarego, po ciemnoniebieski, niemal czarny. Najbardziej doceniane są barwy pośrednie. Kończyny i łapy mogą być rudo-podpalane lub jasnopłowe w zależności od umaszczenia tułowia. Czuprynka oraz grzywka mają odcień srebrzystobiały.
    • musztardowe – od jasnopłowego aż po czerwonawy-brąz. Grzywka i czuprynka mają natomiast odcień kremowy. Kończyny i łapy w przypadku tej odmiany mają barwę o ton ciemniejszą, niż kolor głowy.

U jednej i drugiej odmiany białe łapy są niepożądane, natomiast tolerowane jest występowanie białej łatki na piersi.

  • Wady to wszelkie odstępstwa od wzorca i należy je oceniać w zależności od tego jakiego są stopnia oraz w zależności w jakiej mierze wpływają na stan zdrowia oraz samopoczucie psa. Jeżeli psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub psychiczne powinny być dyskwalifikowane z dalszego rozrodu.

Dandie Dinmont Terrier – charakter

Osobniki rasy Dandie Dinmont Terrier to psy o wysokim poziomie inteligencji, uczuciowe i pełne godności. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepozorne, należy pamiętać że są to psy należące do grupy terierów są więc także niezależne, stanowcze, pełne energii oraz chęci do pracy. Cechuje je także duża wytrzymałość. Mają jednak dość stonowany temperament w porównaniu do innych terierów, dzięki czemu nie sprawiają wielu problemów w domu, są opanowane oraz rzadko szczekają.

Dandie Dinmont Terrier – długość życia

Średnia długość życia przedstawicieli rasy Dandie Dinmont Terrier wynosi około 12-15 lat. Aby Twój pies cieszył się dobrym zdrowiem i długim, szczęśliwym życiem, pamiętaj o kontrolnych wizytach u lekarza weterynarii.

Dandie Dinmont Terrier- zdrowie

Psy rasy Dandie Dinmont Terrier ze względu na swoją anatomię, czyli długi tułów osadzony na niskich łapkach, często zmagają się z chorobami kręgosłupa. Z tego powodu warto zwrócić uwagę między innymi na odpowiednie żywienie pupila, gdyż Dandie mają tendencję do tycia, a zbyt duża masa ciała będzie dodatkowym obciążeniem dla układu kostno-szkieletowego. Dodatkowo osobniki tej rasy narażone są także na wystąpienie dysplazji stawów łokciowych i biodrowych czy na zwichnięcia rzepki. Innym problemem, który stosunkowo często dotyka tę rasę jest również niedoczynność tarczycy. Dandie Dinmont Terriery mogą mieć także problemy z oczami, często występują u nich takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy dwurzędowość rzęs. Mimo narażenia na różne choroby, Dandie Dinmont Terriery są psami długowiecznymi i przy odpowiedniej opiece mogą przeżyć nawet 15 lat.

Dandie Dinmont Terrier – pielęgnacja

W przypadku Dandie Dinmont Terriera konieczne jest odpowiednie zadbanie o stan jego okrywy włosowej. Aby zachować charakterystyczny dla rasy wygląd pupil powinien być regularnie strzyżony. Włosy na głowie, brzuchu, klatce piersiowej, nogach oraz między opuszkami należy formować z użyciem nożyczek. Do codziennego rozczesywania włosów przydatna będzie szczotka z twardym włosiem, a także metalowy grzebień o zarówno wąskim jak i szerokim rozstawie zębów. Psa należy kąpać 3-4 razy w roku lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto także regularnie sprawdzać stan uszu, aby nie dopuścić do rozwinięcia się w nich stanu zapalnego, a także systematycznie przycinać pazury. Kolejnym ważnym elementem jest dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga.

Dandie Dinmont Terrier – żywienie

Ponieważ Dandie Dinmont Terriery znane są ze swojego niemałego apetytu oraz skłonności do tycia, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie żywienie pupila dostosowane zarówno do jego rozmiaru, wieku jak i codziennego poziomu aktywności. Ważne jest, aby nie dopuścić do nadmiernego przybierania na wadze przez psiaka także ze względu na typowe dla rasy ryzyko schorzeń kręgosłupa i stawów. Dla dorosłego psa tej rasy najlepszym wyborem będzie pełnowartościowa karma skomponowana z myślą o psach małych ras, która w swoim składzie zawiera średnią zawartość białka.

Dandie Dinmont Terrier – szkolenie i wychowanie

W przypadku decyzji o  adopcji czy zakupie psa, bez względu na rasę należy pamiętać, że na osobowość pupila wpływ będzie mieć nie tylko genetyka, ale także odpowiednie szkolenie jak również socjalizacja. To ile czasu poświęcimy szczeniakowi i jak bardzo zaangażujemy się w jego wychowanie, będzie miało bezpośredni wpływ na jakiego osobnika wyrośnie nasz pupil. W przypadku Danie Dinmont Terriera okres dojrzewania może wiązać się z licznymi trudnościami. Szczególnie samce w tym czasie bywają bardzo pewne siebie i uparte. Ponieważ osobniki tej rasy z natury są wyjątkowo inteligentne, dumne i niezależne należy do ich szkolenia podejść stanowczo, lecz także łagodnie i cierpliwie. Mogą niechętnie wykonywać komendy, nie przepadają także za powtarzaniem w kółko tych samych zadań. Zwykle Dandie na swojego właściciela wybierają jedną osobę, której będą ufnie słuchać i lojalnie towarzyszyć.

Dandie Dinmont Terrier – szczeniaki i hodowla

Dandie Dinmont Terrier to rasa, która nie należy do najłatwiejszych w hodowli. Porody szczeniąt często są trudne i wymagają cesarskiego cięcia. Problemy z rozrodem oraz mała liczba hodowli sprawia, że pogłowie tej rasy jest dość nieliczne. Dlatego decydując się na Dandie Dinmont Terriera trzeba liczyć się z kosztami, które wynikają zarówno z ceny szczenięcia jak i także sprowadzenia go z innego kraju.

Dandie Dinmont Terrier – cena

Za szczeniaka Dandie Dinmont Terrier trzeba obecnie zapłacić niemałą kwotę. Cena za osobnika tej rasy w zagranicznych hodowlach wynosi między 1500 – 3000 USD.

Dandie Dinmont Terrier – historia rasy, ciekawostki

Jest to brytyjska rasa, która wywodzi się z górzystych terenów między Szkocją i Anglią. Jej początki sięgają XVII wieku i prawdopodobnie powstała jako mieszanka między innymi terierów szkockich, carin terierów oraz sky terierów. W przeszłości była to ceniona na polowaniach rasa, pomocna zwłaszcza przy wypłaszaniu lisów, wydr, królików czy borsuków. W 1814 roku ukazała się książka,w której jeden z głównych bohater zwany Dandie Dinmont opiekował się psiakami tej rasy. Zwały się one, jakżeby inaczej – Pieprz i Musztarda. Niestety obecnie rasa ta nie cieszy się dużą popularnością i uznaje się ją za jedną z najrzadszych na świecie oraz najbardziej narażoną na wyginięcie.

Dandie Dinmont Terrier – dla kogo

Dandie to wyjątkowy pies wśród terierów. Dzięki swojemu opanowaniu i spokojnemu usposobieniu,  sprawdza się idealnie jako towarzysz codziennego życia. Nie powinno być także problemem trzymanie go w mieszkaniu, o ile właściciel zadba o jego codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Ponieważ osobniki tej rasy z reguły szczekają rzadko, Dandie nie będzie także problemem dla sąsiadów.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Teriery – jaki mają charakter i jakie to rasy?
Jack Russell Terrier – poznaj go bliżej!
Lakeland Terrier – opis i charakterystyka
Border terrier – użytkowy pies o skromnym wyglądzie
Lakeland Terrier – bystry i żywiołowy
Irish glen of imaal terrier – opis i charakterystyka rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *